Medicine Review- Auschwitz: Medicine Behind the Barbed Wire

Zapraszamy na międzynarodową konferencję Medical Review – Auschwitz: Medicine Behind the Barbed Wire organizowaną w dniu 9 maja 2018 roku w Krakowie przez Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i wydawnictwo Medycyna Praktyczna, we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (więcej informacji na stronie www.mp.pl/auschwitz/conference). Konferencja jest poświęcona pseudomedycznym eksperymentom, jakim byli poddawani więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, a także zdrowotnym konsekwencjom pobytu w tych obozach oraz etycznym implikacjom medycyny nazistowskiej dla medycyny współczesnej. Podczas konferencji będą też prezentowane unikatowe materiały naukowe zawarte w wydawanym przez 31 lat (1961–1991) medycznym czasopiśmie „Przegląd Lekarski – Oświęcim”. Artykuły z tego czasopisma są sukcesywnie udostępniane w języku angielskim na stronie internetowej www.mp.pl/auschwitz. Uczestnicy konferencji będą także mogli wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących: specjalnej wizycie w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz spotkaniu w muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera w Krakowie. Lekarzy, którzy przyjadą na tę konferencję, zachęcamy również do wydłużenia pobytu w Krakowie nie tylko po to, by doświadczyć bogatego życia kulturalnego i historycznego dziedzictwa naszego miasta, ale też wziąć udział w McMaster International Review Course in Internal Medicine (więcej informacji na stronie www.mircim.eu). Mamy nadzieję, że konferencja istotnie się przyczyni do lepszego poznania i zrozumienia przez społeczność międzynarodową mrocznej historii medycyny w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych, która powinna stanowić lekcję dla przyszłych pokoleń.

Organizatorzy:

Prof. dr hab. med. Igor Gościński