Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Galeria

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta studentów w Centrum Żydowskim

W dniu 20 listopada w oświęcimskim Centrum Żydowskim miała miejsce wizyta studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiujących na kierunku europeistyka (specjalność: Wiedza o Holokauście i totalitaryzmach). Wizyta ta była integralną częścią dwudniowego wyjazdu naukowego zorganizowanego przez Koło Naukowe „Memento", działającego przy Centrum Badań Holokaustu UJ.

W dniu 20 listopada w oświęcimskim Centrum Żydowskim miała miejsce wizyta studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, studiujących na kierunku europeistyka (specjalność: Wiedza o Holokauście i totalitaryzmach). Wizyta ta była integralną częścią dwudniowego wyjazdu naukowego zorganizowanego przez Koło Naukowe „Memento", działającego przy Centrum Badań Holokaustu UJ, które zrzesza grupę studentów zainteresowanych historią i upamiętnianiem Holokaustu oraz mechanizmami działania systemów totalitarnych.

Wyjazd studentów został zorganizowany przy współpracy z dr. Piotrem Trojańskim z Instytutu Historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.   Podczas warsztatów, które poprowadził dr Artur Szyndler z Działu Edukacji i Badań Historycznych Centrum Żydowskiego, studenci mogli poznać historię przedwojennego Oświęcimia, żydowskie zwyczaje oraz losy synagogi Chewra Lomdei Misznajot. Uczestnicy wyjazdu poznali dzieje czterech wyjątkowych fotografii, dzięki którym mogli zgłębić nie tylko losy poszczególnych osób oraz skomplikowanych relacji polsko-żydowskich, ale równocześnie synagogi, jak i całego przed- i powojennego Oświęcimia. Prezentacja fotografii pokazanych przez dr. Szyndlera była także doskonałym pretekstem do rozmowy na temat projektów dotychczas zrealizowanych przez Centrum Żydowskie oraz planów instytucji na przyszłość. Dużym zainteresowaniem studentów cieszył się przede wszystkim projekt upamiętniający żydowskich mieszkańców Oshpitzin oraz nowinka technologiczna, jaką jest aplikacja mobilna o tej samej nazwie, która umożliwia zwiedzanie przedwojennego Oświęcimia żydowskimi szlakami. Podsumowaniem wizyty było obejrzenie wystawy Nowe życie, prezentującej dziewiętnaście poruszających historii przedwojennych mieszkańców Oświęcimia, którzy aktualnie żyją w Izraelu.

Podczas pobytu w Oświęcimiu, poza wizytą w Centrum Żydowskim, studenci wzięli także udział w zwiedzaniu studyjnym byłego obozu KL Auschwitz I oraz KL Auschwitz II-Birkenau oraz warsztatach w Dziale Zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, które zostały poprowadzone przez Agnieszkę Sieradzką. W ramach integracji międzyuczelnianej, studenci zostali także oprowadzeni po Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. rot. Witolda Pileckiego przez członkinie Koła Naukowego Studentów Politologii, działającego przy oświęcimskiej Uczelni. Podsumowaniem wyjazdu była wizyta w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, gdzie Olga Onyszkiewicz, kierowniczka Działu Edukacyjnego-Programowego, zapoznała studentów z historią oraz działalnością oświęcimskiego Domu Spotkań.

Tomasz Kobylański