Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Galeria

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ceremonia w niemieckim Bundestagu

W środę 30 stycznia, w 80. rocznicę objęcia przez Adolfa Hitlera stanowiska kanclerza Republiki Weimarskiej, niemiecki Bundestag oddał hołd ofiarom Holokaustu. Wydarzenie było równocześnie związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który obchodzony jest corocznie 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz

W środę 30 stycznia, w 80. rocznicę objęcia przez Adolfa Hitlera stanowiska kanclerza Republiki Weimarskiej, niemiecki Bundestag oddał hołd ofiarom Holokaustu. Wydarzenie było równocześnie związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który obchodzony jest corocznie 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz.

W uroczystości udział wzięli m.in. Ocalona z Holokaustu dziennikarka i pisarka Inge Deutschkron, kanclerz Niemiec Angela Merkel z ministrami wchodzącymi w skład jej rządu, przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz posłowie Bundestagu.  W ceremonii wzięła także udział młodzież, która w dniach 25-29 odbyła podróż do Kijowa. W stolicy Ukrainy młodzi ludzie z Niemiec, Polski, Ukrainy i innych państw zapoznani zostali z tematem okupacji hitlerowskiej na ziemiach ukraińskich oraz odbyli wizyty m.in. w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, Muzeum Hołodomoru (Wielkiego Głodu) oraz w miejscu masowych egzekucji - Babim Jarze.

Uczestnicy wyjazdu mieli także możliwość wysłuchania opowieści Świadków Historii, dla których możliwość opowiedzenia swojej historii była niezwykłym przeżyciem.  Ostatnim punktem programu była dyskusja młodzieży, która udział w programie z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem oraz księdzem Patrickiem Desbois z paryskiej organizacji Yahad-in-Unum, która zajmuje się dokumentowaniem śladów nazistowskiej realizacji planów Zagłady Żydów na ziemiach dzisiejszej Białorusi, Rosji i Ukrainy.

Autor: Tomasz Kobylański

 

Poniżej link do uroczystości, która odbyła się w sali plenarnej Bundestagu wraz z niezwykle poruszającym wykonaniem modlitwy "El Male Rachamim" (17 min. 33 sek.) wykonanej przez Synagogal Ensemble Berlin dla uczczenia ofiar Holokaustu:

[WIDEO]

 

Zdjęcia: Deutscher Bundestag /Lichtblick/Achim Melde

Zobacz galerię zdjęć