Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Galeria

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

IX Międzynarodowa Szkoła Letnia "Nauczanie o Holokauście"

W dniach 1-7 lipca br. w Centrum Badań Holokaustu UJ odbyła się IX Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście. Szkoła Letnia jest cyklicznym programem realizowanym przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, USA we współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami

W dniach 1 – 7 lipca br. w Centrum Badań Holokaustu UJ odbyła się IX Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście. Szkoła Letnia jest cyklicznym programem realizowanym przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, USA we współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami: Instytutem Europeistyki UJ, Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Ukraińskim Centrum Studiów nad Holokaustem w Kijowie, Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Centrum Żydowskim w Oświęcimiu.

Głównym sponsorem IX Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście była fundacja Claims Conference. Conference on Jewish Material Claims Against Germany, Inc. Program wsparli finansowo także Illinois Holocaust Museum and Education Center, Skokie, Fundusz Michaela H. Traisona dla Polski oraz osoba prywatna z USA, której leży na sercu zachowanie pamięci o Holokauście.

Wykładowcami i ekspertami Szkoły Letniej byli wybitni znawcy tematu z kraju i zagranicy, wśród nich: prof. dr hab. Zdzisław Mach, prof. dr hab. Wiesław Kozub-Ciembroniewicz, prof. dr hab. Andrzej Żbikowski, prof. Michael Berenbaum, prof. Jonathan Webber, dr hab. Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dr hab. Dariusz Libionka, dr Natalia Aleksiun, dr Joanna Preizner, dr Piotr Trojański, którzy podzielili się z uczestnikami wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać.
Oferta edukacyjna Szkoły Letniej jest skierowana do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się szeroko pojętą tematyką Holokaustu.

W ramach dziewiątej edycji Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście odbyły się wykłady, prezentacje, warsztaty, projekcje filmów, dyskusje panelowe i sesje pytań do ekspertów. W programie uwzględniono także wizyty w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, Żydowskim Centrum Edukacyjnym w Oświęcimiu, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz w Żydowskim Muzeum Galicja.


Kolejna X edycja Szkoły Letniej planowana jest w pierwszym tygodniu lipca 2015 roku.

Galerie